Logowanie do PKO BP - na czym polegają nowe zasady?
06 maja 2020
Na podstawie najnowszej dyrektywy PSD 2, znacznej modyfikacji uległ przede wszystkim sposób logowania się na konto bankowe. Warto zapoznać się z nowymi przepisami, aby bezpiecznie sprawdzać stan konta i uniknąć podawania osobistych danych nieupoważnionym podmiotom. Na czym polegają nowe zasady logowania się do PKO BP? Jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa w bankowości internetowej?
PKO BP - logowanie
Aby uzyskać dostęp do konta bankowego poprzez logowanie się, należy dysponować podanymi informacjami:
- loginem w skład którego wchodzi 8 cyfr lub ustalona wcześniej nazwa własna,
- hasłem dostępu,
- kodem przychodzącym w SMS-ie na podany numer telefonu.
W czasie próby uzyskania dostępu do strony, zostaniemy poproszeni dodatkowo o podanie unikalnego kodu, który przychodzi na bieżąco na numer telefonu. Jest to nowość, która została wprowadzona na podstawie dyrektywy PSD 2 i ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa podczas logowania do konta bankowego. Nawet jeśli ktoś wszedł w posiadanie wspomnianych danych, istnieje znikome prawdopodobieństwo, że posiada również nasz telefon i będzie w stanie wykonywać przelewy w naszym imieniu.
Sprawdź teraz: Sesje przelewów przychodzących i wychodzących PKO BP (PKO Bank Polski)
Poprawne logowanie się krok po kroku
Warto zapoznać się z etapami logowania do strony, aby wprowadzić nawyki do swojego sposobu logowania się. Gdy mamy wypracowany system, łatwiej dostrzec nieprawidłowości, za którymi mogą stać nieupoważnione osoby.
1. Należy skorzystać z oficjalnej witryny https://www.pkobp.pl i kliknąć z widoczny na stronie w prawym górnym rogu przycisk ZALOGUJ. Można także skorzystać bezpośrednio ze strony https://www.ipko.pl.
2. W drugim etapie trzeba dokonać wyboru sposobu logowania się. PKO BP udostępnia dwie opcje - dla osób indywidualnych, małych, bądź średnich firm. Druga opcja przeznaczona jest natomiast dla Klientów biznesowych.
3. Po wybraniu pierwszego sposobu logowania się, wymagane jest wprowadzenie 8-cyfrowego indywidualnego loginu, który jest powiązany z indywidualnym kontem bankowym.
4. Po naciśnięciu przycisku DALEJ, zostaniemy poproszeni o wprowadzenie hasła.
Na czym polega silnie uwierzytelnienie w banku PKO BP?
Zwrot SCA wywodzi się z języka angielskiego i oznacza Strong Customer Authentication. Zwrot po polsku tłumaczony jest jako "silne uwierzytelnienie". Bank PKO BP wprowadził trzy główne zasady za pomocą których logowanie będzie w znacznym stopniu bezpieczniejsze. Po pierwsze, kiedy bank uzna, że wymagana jest dodatkowa weryfikacja, będzie wyświetlał na stronie zabezpieczenie typu CAPTCHA, po drugie, zastosowane zostanie logowanie dwuetapowe (dodatkowa autoryzacja widoczna będzie przede wszystkim w aplikacji mobilnej IKO, po trzecie, za pomocą dodatkowych narzędzi aplikacji, zostanie wprowadzona konieczność potwierdzania niektórych czynności.
Silnie uwierzytelnienie dotyczy również jednorazowych haseł potwierdzających niektóre operacje bankowe. Kombinacje kodu będą maskowane za pomocą gwiazdek, a nie, jak było wcześniej, jawnie wyświetlane. Dodatkowe bezpieczeństwo obejmie również potwierdzanie transakcji zbliżeniowych kodem PIN.
Jak sprawdzić czy strona logowania jest bezpieczna?
Podczas każdej próby uzyskania dostępu do konta PKO BP należy upewnić się, że połączenie jest bezpieczne. W dzisiejszych czasach istnieje wiele podstępnych sposobów na dokonanie kradzieży danych osobowych, co może mieć bardzo negatywne skutki, zwłaszcza finansowe. Logując się do konta, należy zwrócić uwagę na adres witryny znajdujący się na pasku u góry karty każdej przeglądarki internetowej. Przed adresem musi widnieć kłódka w kolorze zielonym. Jeśli motyw wyświetla się poprawnie, oznacza to, że adres jest szyfrowany przez bank, a wszelkie środki bezpieczeństwa są w pełni zapewnione. Warto wspomnieć, że adres https://www.ipko.pl najlepiej wpisać ręcznie, nie kierując się tym samym podpowiedziami przeglądarki. Odradza się również wpisywanie loginu, bądź hasła, podczas gdy strona ciągle się ładuje i nie wszystkie obrazki zostały w pełni wyświetlone. Warto zaczekać kilka dodatkowych sekund w celu upewnienia się, że wyświetlana strona w istocie należy do banku.
Podsumowanie - logowanie do bankowości PKO BP
Korzystając z zabezpieczeń banku możemy w znacznie bezpieczniejszy sposób korzystać z bankowości internetowej. Jednakże, warto wspomnieć, że sami również mamy niebagatelny wpływ na własne bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy tworzyć skomplikowane hasła, które zminimalizują ryzyko odgadnięcia przez osoby niepowołane. Należy również na bieżąco sprawdzać daty ostatniego logowania się i, gdy zauważymy jakąkolwiek rozbieżność, natychmiast skontaktować się z bankiem w celu przedsięwzięcia stosownych środków. W przypadku gdy zapomnimy hasła do bankowości internetowej, należy udać się do oddziału banku, bądź zatelefonować na infolinię. Nie powinno się zgadywać hasła, ponieważ zablokujemy całkowicie dostęp do własnego konta.
Przeczytaj także: Co zrobić, gdy zapomiałem login lub hasło do konta bankowego