Pożyczka z kasy zapomogowo-pożyczkowej a zajęcie komornicze

Pożyczka z kasy zapomogowo-pożyczkowej a zajęcie komornicze

Pożyczki z PKZP, czyli Pracowniczych Kas Zapomogowo-Pożyczkowych cieszą się wśród Polaków sporą popularnością. Ich niewątpliwym atutem jest bardzo niskie (lub zerowe) oprocentowanie. Sporo osób zadłużonych zastanawia się nad tym, czy pożyczka uzyskana w ramach należenia do PKZP może zostać zajęta przez komornika. Okazuje się, że pożyczki tego typu co do zasady są w 100% wolne od egzekucji komorniczych. 

Spis treści:

  1. Pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze
  2. Co ze spłatą pożyczki, gdy mam komornika na pensji?

 

Pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze

W internecie pojawia się sporo pytań dotyczących pożyczek z zakładu pracy, m.in. "czy komornik może zająć pożyczkę z zakładu pracy?", "co ze spłatą pożyczki z zakładu pracy, gdy mam komornika?". Podstawowa rzecz, o której koniecznie należy wiedzieć: co do zasady komornik nie ma prawa do dokonania zajęcia pożyczki, jeśli zobowiązanie zostało zaciągnięte w ramach uczestnictwa w PKZP, czyli Pracowniczych Kasach Zapomogowo-Pożyczkowych. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby pieniądze uzyskane z takiej pożyczki nie trafiły na konto bankowe zajęte przez komornika - w takiej sytuacji instytucja bankowa przekaże komornikowi wszystkie środki zgromadzone na koncie powyżej kwoty wolnej od zajęcia. W 2020 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 1950 złotych miesięcznie, a więc tyle pozostawiłby w takich okolicznościach komornik na koncie

W zdecydowanej większości przypadków pożyczki opiewają na zdecydowanie wyższe kwoty, dlatego trzeba uważać, aby nie były one wpłacane na konto w banku. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wypłacenie pożyczki w kasie "do ręki" lub poproszenie o przekazanie kwoty pożyczki na konto innej osoby.

 

Co ze spłatą pożyczki, gdy mam komornika na pensji?

Powyższe pytanie spędza sen z powiek wielu zadłużonym osobom. Aktualny stan prawny wskazuje, że w pierwszej kolejności pracodawca musi realizować potrącenia z wynagrodzenia na rzecz prowadzonej egzekucji, a w dalszej kolejności potrąca środki na ratę pożyczki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją istotne ograniczenia w potrącaniu wynagrodzeń za pracę. Mówi o nich dokładnie artykuł 87 Kodeksu Pracy. 

W przypadku długów niealimentacyjnych zajęcie egzekucyjne nie może być większe niż 50% wynagrodzenia za pracę z zastosowaniem kwoty minimalnego wynagrodzenia, która musi być wypłacona pracownikowi mimo zastosowanych potrąceń. Oznacza to, że dłużnik w takim przypadku rozpoczyna spłatę długu dopiero wtedy, gdy postępowanie egzekucyjne się zakończy.

 

Przeczytaj także:

Najpopularniejsze