Oszczędzanie na gotowaniu - wasze pomysł

(@karolina1991)
Gość
Dołączył: 3 tygodnie temu
Posty: 4
Autor wątku  

Witam wszystkich!

Z powodu ciągłych podwyżek cen żywności coraz więcej trzeba wydawac na codzienne zakupy. 

Pomyślałam więc, że założę taki wątek, gdzie będziemy mogli wymieniać się pomysłami na TANIE a zarazem SMACZNE posiłki. Może macie jakieś sprawdzone patenty na obiady za kilka złotych? Albo triki jak tanio gotować dla całej rodziny? Co robicie z resztkami? Jak planujecie zakupy, żeby nie przepłacać?

Sama na początek podam prosty patent na zupę krem z dyni:

  • 1 mała dynia (ok. 1,5 kg) - często można kupić za 2-3 zł
  • 2 ziemniaki
  • 1 cebula
  • ząbek czosnku
  • przyprawy (sól, pieprz, gałka muszkatołowa)
  • śmietana 18% (opcjonalnie)

Dynię obrać, pokroić w kostkę razem z ziemniakami i cebulą. Ugotować do miękkości, zmiksować, dodać czosnek i przyprawy. Na porcję wychodzi około 1,50-2 zł!

Czekam na Wasze pomysły! Dzięki z góry za każdą poradę, na pewno się przyda w tych ciężkich czasach. 


   
Cytat
(@martaaa)
Gość
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Ja często robie placki z tego, co zostaje w lodówce? Ja często robię takie czyszczenie lodówki:

  • resztki ugotowanych ziemniaków
  • kawałek żółtego sera
  • pół cebuli
  • jakieś zioła (ja lubię tymianek)
  • 1 jajko
  • trochę mąki

Wszystko zmiksować, smażyć na małej ilości oleju. Wychodzi coś jak placki ziemniaczane ale bardziej wykwintne. Do tego kefir i obiad gotowy! Ostatnio dodałam resztki brokułu i było jeszcze lepiej 🙂


   
OdpowiedzCytat
(@zielonygroszek)
Gość
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Kupuję całego kurczaka jak jest w promocji (często w Lidlu, Biedronce albo Kauflandzie). Z jednego kurczaka mam 3-4 posiłki dla rodziny 2+2.

1 dzień - piersi kurczaka kroję w kostkę i robię z nich potrawkę z ryżem (cebula, marchewka, groszek z puszki, przyprawy). Za ok. 15 zł mam obiad dla 4 osób!

2 dzień - z udek i podudzi robię pieczone części z ziemniaczkami 

3 dzień - ze skrzydełek i szyi gotuję rosół, a mięso obieram i robię sałatkę z majonezem i jabłkiem

Do tego ze szkieletu i resztek gotuję wywar na zupę na kolejny dzień.

Zero marnowania i bardzo tanio wychodzi!


   
OdpowiedzCytat
(@fasfsaf)
Gość
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Kasia, świetny pomysł! Ja też tak robię tylko zamiast sałatki z jabłkiem robię krokiety z mięsem z rosołu. Dzieci zajadają aż im się uszy trzęsą 🙂


   
OdpowiedzCytat
(@vojtech)
Gość
Dołączył: 3 tygodnie temu
Posty: 4
Autor wątku  

Mam parę sposobów jak NIE przepłacać za jedzenie:

  1. Robię zakupy tylko RAZ w tygodniu - koniec z codziennym wpadaniem do sklepu gdzie zawsze kupisz coś niepotrzebnego.
  2. Warzywa kupuję na lokalnym bazarku (Sopot, plac przy stacji), zawsze taniej niż w markecie.
  3. Kupuję tylko to, co jest w gazetce promocyjnej - aplikacje Blix i Moja Biedronka to podstawa!
  4. Na koniec dnia piekarnie często wyprzedają pieczywo za pół ceny.
  5. W Lidlu w niedziele (te handlowe) po 20:00 przeceniają nabiał, który kończy się termin.

dzieki temu miesiecznie mam o jakies 200-300 zl mniej wydatków niż wcześniej


   
OdpowiedzCytat
 asix
(@asix)
Gość
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Hej! Podzielę się moim patentem na pizzę dla całej rodziny za ok. 10 zł!

Ciasto:

  • 3 szklanki mąki (1,50 zł)
  • 7g drożdży suchych (0,80 zł)
  • 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżki oleju
  • ciepła woda

Sos:

  • Przecier pomidorowy (1,50 zł)
  • Czosnek, oregano, bazylia, sól, pieprz

Dodatki budżetowe:

  • Kawałek żółtego sera (3,50 zł)
  • 1 cebula (0,50 zł)
  • 1 papryka (2 zł)
  • Resztki wędliny z kanapek

Pizza wychodzi WIELKA, na całą blachę. Możesz dodać co masz w lodówce, nawet resztki z wczorajszego obiadu. Piecz 15-20 minut w 220 stopniach. Smakuje 100x lepiej niż zamawiana za 40-50 zł!!! Moje dzieciaki wolą domową, serio! :)))


   
OdpowiedzCytat

Zostaw odpowiedź

Nazwa użytkownika

Twój adres Email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 2MB

Podejrzyj 0 Revisions Zapisano