Znaleziono kredytów hipotecznych:


Wysokość raty

Dlaczego warto korzystać z porównywarki Yousave.pl?

  • Kredyt hipoteczny - kredyt hipoteczny to produkt bankowy, dzięki któremu można spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Niestety, obecnie mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę, dlatego tak dużą popularnością cieszą się właśnie kredyty hipoteczne. Sporo osób ma jednak pewne opory przed zaciągnięciem takiego zobowiązania, ponieważ obawia się zbyt dużej liczby formalności. Okazuje się, że wnioskowanie o kredyt hipoteczny wcale nie jest takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem kredytów hipotecznych. Wyselekcjonowaliśmy w nim najlepsze kredyty hipoteczne od renomowanych instytucji bankowych. Zrealizuj swoje marzenia o własnym mieszkaniu z tanim kredytem hipotecznym.
  • Kredyt hipoteczny - najważniejsze informacje - Kredyty hipoteczne od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością bez względu na aktualną sytuację gospodarczo-społeczną w kraju i na świecie. Nie ma się co temu trendowi dziwić - w końcu każdemu człowiekowi zależy na tym, aby uniezależnić się od swoich rodziców i posiadać własne mieszkanie. Takie zobowiązania mają spore powodzenie nawet wśród tych konsumentów, którym z kredytami i pożyczkami nie jest na co dzień po drodze.

    Myśląc kredyt hipoteczny wyobrażamy sobie przede wszystkim bardzo wysoką kwotę zadłużenia oraz wyjątkowo długi okres spłaty. Nie ma się co dziwić - nieruchomości nie są tanie. Na koszt kredytu hipotecznego ma oczywiście wpływ metraż danego mieszkania oraz jego lokalizacja. Tak czy inaczej, jego zakup ze środków własnych najczęściej jest niemożliwy. Mało kto posiada wolną gotówkę w kwocie 100 czy 200 tysięcy złotych. Na szczęście, swoje marzenie o posiadaniu mieszkania można zrealizować bardzo szybko sięgając po niezawodny kredyt hipoteczny. W tym celu bardzo pomocny może okazać się także przygotowany przez nas ranking kredytów hipotecznych, w którym zamieściliśmy sprawdzone oferty zobowiązań od renomowanych polskich instytucji bankowych.

    Należy pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującym prawem nie ma takiej możliwości, aby kwotę kredytu hipotecznego przeznaczyć na dowolnie przez siebie wybrany cel. Kredyty hipoteczne mogą być wydawane wyłącznie na zakup domu lub mieszkania, a nie na bieżące wydatki. Taka oferta jest nierozerwalnie połączona z zakupem nieruchomości, która później zgodnie z umową kredytu hipotecznego będzie objęta zabezpieczeniem, czyli tzw. hipoteką. Dzięki hipotece ryzyko kredytowe związane z udzieleniem zobowiązania klientowi jest znacznie mniejsze. Oprócz zabezpieczenia w postaci hipoteki bank będzie wymagał także wpłacenia przez klienta wkładu własnego. Jego wysokość może być mocno zróżnicowana i zależy od polityki prowadzonej przez konkretny bank.

    Decydując się na zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego należy mieć świadomość, iż banki akceptują zarówno zakup nieruchomości z rynku pierwotnego (od spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów) a także z rynku wtórnego (od osób prywatnych).
  • Kredyty hipoteczne aktualne statystyki - Popularność kredytów hipotecznych jest naprawdę ogromna. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to zdecydowanie najatrakcyjniejszy sposób na zakupienie własnego mieszkania. Agencja AMRON-SARFiN w 2019 roku przeprowadziła badanie na temat popularności kredytów hipotecznych wśród polskich konsumentów. W ciągu całego 2019 roku udzielono niespełna 250 tysięcy kredytów hipotecznych, których łączna kwota wyniosła aż 62,6 miliarda złotych. Był to wzrost rok do roku aż o 6%. Całkowita wartość aktywnych kredytów hipotecznych wzrosłą w ciągu 12 miesięcy o 16%.
  • Uwarunkowania prawne kredytów hipotecznych - Czym dokładnie jest kredyt hipoteczny? Zanim zaciągnie się jakikolwiek kredyt lub pożyczkę, warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej. Konkretne informacje na temat kredytów hipotecznych zawiera Ustawa o kredycie hipotecznym uchwalona w 2017 roku. Zgodnie z tym aktem prawnym, umowa kredytu hipotecznego polega na tym, że kredytodawca przekazuje kredytobiorcy określoną kwotę niezbędną do zakupu nieruchomości lub zakupu mieszkania. Z kolei kredytobiorca zgadza się na to, iż bank udzielający zobowiązania zabezpieczy to mieszkanie lub dom hipoteką. Taki sposób zabezpieczenia jest niezbędny do tego, aby bank miał pewność, że klient spłaci wszystkie raty we właściwym terminie.

    Kredyty hipoteczne zalicza się do grona kredytów celowych - oznacza to, że cel, na który można go wydać, z góry jest jasno określony. Kredyty hipoteczne można zaciągać nie tylko w złotówkach, ale również w wielu obcych walutach. Jeżeli wybieramy kredyt hipoteczny w złotówkach, wówczas rata kredytu będzie uzależniona tylko od poziomu oprocentowania kredytu. Z kolei przy hipotecznych kredytach walutowych o ich ostatecznym koszcie decyduje zarówno ogólne oprocentowanie, ale także kurs waluty, w której go zaciągnięto.
  • Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy - Sporo osób używa terminów kredyt hipoteczny oraz kredyt mieszkaniowych zamiennie, ponieważ są to dla nich takie same produkty bankowe. Czy jest to prawda? To zależy. W zakresie wymagań stawianych klientom przez banki są one identyczne. Sporo różnic można jednak wymienić, gdy będziemy omawiać cel, na który można je zgodnie z prawem przeznaczyć.

    Charakterystyka kredytu mieszkaniowego polega na tym, że można go przeznaczyć wyłącznie na zakup mieszkania, ewentualnie domu jednorodzinnego lub garażu. Z kolei kredyt hipoteczny pozwala na sfinansowanie nie tylko mieszkania, ale także zakup działki budowlanej lub budowy domu. Takie są właśnie najważniejsze różnice między kredytem hipotecznym a kredytem mieszkaniowym - warto o nich pamiętać, aby w przyszłości nie zostać wprowadzonym w błąd.
  • Koszt kredytu hipotecznego - Poniżej pokrótce omawiamy najważniejsze koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego:

    1. Oprocentowanie Jego wysokość jest określana w formie procentowej. Jest ona uzależniona od dwóch istotnych wskaźników - zmiennej stopy WIBOR oraz marży ustalanej przez bank, która jest swego rodzaju wynagrodzeniem z tytułu udzielenia kredytu klientowi.
    2. Prowizja Wyraża się ją w procentach. Następny element, który w niektórych przypadkach dość mocno wpływa na ostateczną kwotę do spłaty. Prowizja jest zyskiem za wydanie decyzji o udzieleniu kredytu klientowi. Banki pobierają prowizję na dwa sposoby: jednorazowo przy pierwszej racie bądź dolicza się ją do wszystkich rat kredytu.
    3. Zakup ubezpieczenia Biorąc kredyt hipoteczny, bank będzie wymagał od nas wykupienia ubezpieczenia. Kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia jest niemożliwy, ponieważ zarówno bank jak i kredytobiorca muszą mieć zabezpieczenie na okoliczność wypadku bądź ciężkiej choroby konsumenta, która uniemożliwiłaby mu spłatę kredytu we właściwym terminie określonym w umowie.
  • Wkład własny - Aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba spełnić niezwykle istotny warunek. Banki wymagają od osób ubiegających się o kredyt hipoteczny, aby posiadali nie tylko właściwą zdolność kredytową, ale również, by zgromadzili odpowiednio wysoki wkład własny. W chwili obecnej nie ma nawet prawnej możliwości, aby bank udzielił kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, ponieważ ustawodawca tego zabronił. Jeszcze kilkanaście lat temu wzięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego było w pełni możliwe. Wybrane banki finansowały nawet 110 procent wartości nieruchomości. Dzisiaj jest to już jednak całkowicie niemożliwe. Do zawarcia umowy kredytu hipotecznego jednym z wymogów jest zgromadzenie przez wnioskodawcę wkładu własnego na określonym poziomie. Wysokość wymaganego wkładu własnego wynosi zazwyczaj około 10-20% wartości kupowanej przez kredytobiorcę nieruchomości. Wzrastała ona na przestrzeni lat - początkowo było to 5, potem 10, następnie 15, zaś dziś niektóre banki wymagają nawet 20 lub więcej procent wkładu własnego.

    Warto również wiedzieć o tym, że wkład własny wpłaca się nie na rzecz banku, tylko do sprzedającego nieruchomość. Niektórzy kredytobiorcy błędnie uważają, że wkład własny jest przekazywany do banku. Takie stwierdzenia nie mają nic wspólnego z prawdą.

    Banki wymagają wpłacenia wkładu własnego, ponieważ zależy im na jak największym obniżeniu ryzyka związanego z udzieleniem kredytu hipotecznego. Gdy wnioskodawca przekazuje wkład własny, to jednocześnie udowadnia, że potrafi umiejętnie zarządzać swoimi finansami, dlatego udzielenie mu kredytu hipotecznego będzie dla banku dobrą decyzją biznesową. Tak naprawdę konieczność wpłaty wkładu własnego jest korzystna nie tylko dla banku, ale również dla klienta. Chodzi o to, że dzięki temu klient będzie musiał znacznie mniej zwrócić do banku wraz z kolejnymi ratami, a ostateczny koszt zaciągniętego zadłużenia będzie o wiele niższy.
  • Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? - Niektórzy obawiają się zaciągania kredytów hipotecznych, ponieważ uważają, że miesięczne raty będą zdecydowanie zbyt wysokie. Należy jednak mieć świadomość, iż w związku z tym, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim, to jego koszt na tyle rozciągnie się w czasie, że miesięczne raty nie będą zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Gdy zdecydujemy się na maksymalne wydłużenie okresu spłaty, miesięczna rata będzie niższa, a dodatkowo posiadana przez nas zdolność kredytowa znacznie wzrośnie. Maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego może wynieść nawet 30 lat, dlatego nawet przy wysokiej kwocie kredytu miesięczna rata nie będzie negatywnie wpływać na naszą sytuację materialną. Banki również bardzo chętnie podejmują decyzję o udzieleniu kredytu hipotecznego, dlatego jest to rozwiązanie korzystne dla obojga stron.
  • Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej - Czy można spłacić kredyt hipoteczny przed terminem? Jak najbardziej. Trzeba jednak spełnić jeden warunek: wcześniejsza spłata zobowiązania musi nastąpić minimum 3 lata po podpisaniu umowy kredytu hipotecznego. W przeciwnym razie bank może naliczyć opłaty dodatkowe za wcześniejszą spłatę. Dodatkowo, decyzja o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego powinna być bardzo dokładnie przemyślana.

    Na taki krok powinny zdecydować się przede wszystkim te osoby, które mają stuprocentową pewność, że ich sytuacja materialna jest bardzo dobra, a dodatkowy, spory wydatek związany ze wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego w żaden sposób na nią nie wpłynie. Takiej decyzji na pewno nie podejmować te osoby, u których nie upłynął wymagany okres 3 lat od zaciągnięcia kredytu, ponieważ będzie to dla nich bardzo niekorzystne - bank naliczy wcześniej wspomniane opłaty dodatkowe. Taką decyzję trzeba bardzo dokładnie przemyśleć oraz rozważyć wszystkie za i przeciw, aby mieć stuprocentową pewność, że wcześniejsza spłata będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem.
  • Podsumowanie - Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie to bardzo poważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. Jest to wieloletnie zobowiązanie, które będzie trzeba spłacać w miesięcznych ratach. Przez 20 lub 30 lat wiele może się w naszym życiu wydarzyć, dlatego biorąc kredyt hipoteczny musimy być na 100% pewni, że poradzimy sobie z jego spłatą. Dzięki temu, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim, to miesięczne raty nie są wcale wysokie.

    W wybraniu najlepszej oferty pomocny jest ranking kredytów hipotecznych. Warto się z nim zapoznać, ponieważ zawiera informacje o oprocentowaniu, prowizji, prognozowanej wysokości rat, RRSO oraz całkowitym koszcie zobowiązania. Zachęcamy również do tego, aby przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego spłacić wszystkie swoje poprzednie zobowiązania finansowe. Bank widząc, że klient poradził sobie ze wszystkimi wcześniejszymi długami, będzie bardziej skory do tego, aby przyznać mu kredyt hipoteczny na atrakcyjnych warunkach. Trzeba również pamiętać o tym, że we wnioskowaniu o kredyt hipoteczny liczy się cierpliwość. Cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy.
  • Po co zaciąga się kredyt hipoteczny? - Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, dzięki któremu można kupić dom lub nieruchomość. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka na kupowanej nieruchomości ustanowiona przez bank. Instytucja bankowa w ten sposób znacznie obniża ryzyko związane z udzieleniem takiego kredytu. Do uzyskania kredytu hipotecznego konieczne jest zgromadzenie wkładu własnego, który powinien wynosić około 20% wartości kupowanej nieruchomości. Banki udzielające kredytów hipotecznych szczególną uwagę zwracają na zdolność oraz historię kredytową swoich klientów.
  • Co to jest zdolność kredytowa? - Proces ustalania zdolności kredytowej polega na tym, że instytucja bankowa bardzo dokładnie weryfikuje aktualną sytuację materialną wnioskodawcy. Mowa tutaj w szczególności o weryfikacji jego dochodów i sposobu zatrudnienia. Największą zdolność kredytową według banków mają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Na dużą niekorzyść wpływa utrzymywanie się wyłącznie z tytułu umów o dzieło oraz umów zlecenie. Bank w ramach oceny zdolności kredytowej sprawdza także, jaki jest miesięczny poziom wydatków konsumenta.
  • Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt? - Jakie trzeba mieć zarobki, aby bez problemu uzyskać kredyt hipoteczny? Wszystko zależy od tego, jaka jest zdolność kredytowa. Nie istnieje jedna, gotowa odpowiedź na tak postawione pytanie. Bank w sposób szczególny zwraca uwagę na to, na jakich zasadach jest zatrudniony klient. Preferowani są wnioskodawcy mający umowę o pracę na czas nieokreślony.

    Bank przed wydaniem decyzji kredytowej drobiazgowo zweryfikuje również historię kredytową klienta - jeżeli okaże się, że w przeszłości nie spłacał swoich długów we właściwym terminie, wówczas może mieć spory problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego bądź otrzyma go na mniej atrakcyjnych warunkach. Można zarabiać stosunkowo mało, ale gdy bank widzi, że klient spłacał wszystkie swoje zobowiązania terminowo, to jego szanse na kredyt hipoteczny nie będą wcale takie małe.
  • Decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego - Procedury związane z udzielaniem kredytów hipotecznych są stosunkowo długie. Banki wnikliwie weryfikują swoich klientów w zakresie zdolności i historii kredytowej oraz proszą ich o przekazywanie sporej liczby dokumentów, dlatego czas oczekiwania na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego może wynieść nawet 8 tygodni. Biorąc kredyt hipoteczny, trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość.
  • Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego? - Raty kredytów hipotecznych nie są wysokie. Każdy bank na swojej stronie internetowej zamieszcza dokładne informacje odnośnie prognozowanych rat kredytów hipotecznych w określonych przypadkach. Każdy, kto chce poznać szereg ważnych informacji na temat wysokości rat kredytu hipotecznego oraz innych opłat, powinien zajrzeć do znajdującego się powyżej rankingu kredytów hipotecznych, w którym zgromadziliśmy wyselekcjonowane oferty kredytów hipotecznych od banków z wieloletnim doświadczeniem na rynku.
  • Ile wyniosą odsetki kredytu hipotecznego? - Bank udzielający kredytu hipotecznego musi zarabiać - nie robi tego przecież za darmo. Podstawowym czynnikiem wpływającym w sposób znaczny na ostateczny koszt kredytu są odsetki. Ile dokładnie wyniosą odsetki? Wszystko zależy od wysokości oprocentowania oraz pozostałym okresie kredytowania czy kwoty kredytu. Aby dowiedzieć się więcej o prognozowanych odsetkach, warto wejść na stronę instytucji bankowej i doczytać wszystkie niezbędne informacje na ten temat.
  • Raty równe czy malejące? - Podjęcie decyzji o wyborze sposobu spłacania rat nie jest proste. Istnieją dwa podstawowe rodzaje rat: raty równe oraz raty malejące. Największa część polskich klientów banków stawia na raty równe, ponieważ dzięki temu od początku aż do samego końca okresu kredytowego płacą do banku tę samą kwotę. Jest to rozwiązanie, które w ostatecznym rozrachunku jest nieco droższe, ale pozwala na spokojne planowanie domowego budżetu. Z kolei raty malejące polegają na tym, że w początkowym okresie kredytowania raty są stosunkowo wysokie, ale zaczynają spadać wraz z upływem czasu. Całkowity koszt zadłużenia w przypadku rat malejących jest znacznie niższy niż przy ratach równych. Warto również wiedzieć o tym, że warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu hipotecznego z ratami równymi jest posiadanie wyjątkowo wysokiej zdolności kredytowej.
  • Oprocentowanie kredytu hipotecznego - Z reguły oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 4 procent w skali roku. Wysokość oprocentowania poszczególnych kredytów hipotecznych można sprawdzić na naszej stronie w kilka sekund. Oprocentowanie kredytu hipotecznego ulega ciągłym zmianom. Na jego wysokość wpływa stawka WIBOR, która z kolei jest uzależniona od zmiennych stóp procentowych, które są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, organ Narodowego Banku Polskiego. Kredytobiorcy powinni jednak pamiętać o tym, że banki naliczają również szereg innych opłat. Dobrym wskaźnikiem obrazującym faktyczne koszty ponoszone przez kredytobiorcę jest Rzeczywista Roczna Oprocentowania, w skrócie RRSO.
  • Czy muszę mieć wkład własny? - Kiedyś wkład własny nie był obowiązkowy, jednak teraz żaden bank nie udzieli klientowi zobowiązania hipotecznego, jeśli nie będzie on miał własnych oszczędności. Posiadanie wkładu własnego jest obecnie równie ważnym wymogiem co zdolność kredytowa. Wysokość wymaganego wkładu własnego oscyluje zazwyczaj w granicach 20% wartości kupowanej nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że w związku z epidemią koronawirusa banki wprowadzą jeszcze bardziej restrykcyjną politykę w zakresie wymaganego wkładu własnego.
  • Jakich dokumentów zażąda bank? - Z powodu bardzo wysokiego ryzyka związanego z udzielaniem kredytów hipotecznych, banki z roku na rok zwiększają listę wymogów wobec potencjalnych kredytobiorców. Każdy, kto chce otrzymać kredyt hipoteczny, musi zdawać sobie sprawę z tego, iż bank zażąda od niego przedstawienia wielu dokumentów. Będą to dokumenty dotyczące aktualnej sytuacji materialnej wnioskodawcy, czyli m.in. zaświadczenie od pracodawcy o dochodach czy wyciąg z rachunku bankowego z kilku ostatnich miesięcy, a także te, które będą dotyczyły kupowanej nieruchomości - wycena sporządzona przez niezależnego rzeczoznawcę, odpis z księgi wieczystej, dokument o prawie zbywcy do sprzedania nieruchomości na rynku wtórnym, umowa przedwstępna sporządzona w obecności notariusza.

  • Sprzedaż mieszkania z hipoteką - Niektórzy po zaciągnięciu kredytu hipotecznego na mieszkanie mogą dojść do wniosku, że jednak nie chcą w nim mieszkać. Czy sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że tak, jednak będzie to wymagało spełnienia znacznie większej liczby formalności niż przy zwyczajnej sprzedaży mieszkania. Aby móc sprzedać mieszkanie z hipoteką, najpierw trzeba spłacić wszystkie raty, które pozostały do uiszczenia w banku.

  • Najniższa krajowa a kredyt hipoteczny - Aż 1,5 miliona osób w Polsce posiada dochody na poziomie najniższej krajowej. Grono osób zarabiających pensję minimalną jest bardzo duże, dlatego nie ma się co dziwić, że tak często pojawiają się wśród nich pytania o możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Niestety, w związku z ciągłym zaostrzaniem polityki kredytowej przez polskie instytucje bankowe, osoby utrzymujące się z tytułu najniższej krajowej mogą spotkać się z odmową udzielenia kredytu z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej.

    W sposób szczególny dotyczy to tych wnioskodawców, którzy będą ubiegać się o kredyt hipoteczny samodzielnie. O wiele większe szanse ma małżeństwo, które posiada umowę o pracę na czas nieokreślony. Aby dowiedzieć się więcej na temat wymogów w poszczególnych bankach, warto zadzwonić na ich infolinię, a konsultanci przedstawią wszystkie aktualne wymogi w zakresie posiadanych dochodów.

  • Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - Z racji tego, iż kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem bardzo rozciągniętym w czasie oraz opiewającym na wysoką kwotę, bank musi mieć gwarancję, iż klient spłaci je w odpowiednim terminie określonym w umowie. Banki zabezpieczają się nie tylko poprzez ustanowienie hipoteki na kupowanej przez kredytobiorcę nieruchomości, ale również poprzez wymóg wykupienia ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych. Oznacza to, że ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe. Nie ma możliwości, aby znaleźć kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia.