Jak spłacić długi w Niemczech?

Dla wielu osób praca w Niemczech to prawdziwe spełnienie marzeń. Niestety, wyjazd za granicę za pracą nie dla wszystkich kończy się pomyślnie. Oto poradnik dla wszystkich, którzy wpadli w tarapaty finansowe za naszą zachodnią granicą. Jak spłacić długi w Niemczech? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. 

Spis treści:

  1. Wyjazd do Niemiec - sposób na szybkie dorobienie się?
  2. Jak wierzyciele z Niemiec dochodzą spłaty zobowiązania wobec Polaków, którzy wrócili do kraju?
  3. Przedawnienie długu w Niemczech - po jakim czasie?
  4. Jak spłacić długi w Niemczech?
  5. Pożyczka dla osób zadłużonych


jak splacic dlugi w niemczech

Wyjazd do Niemiec - sposób na szybkie dorobienie się?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku mnóstwo naszych rodaków podejmowało decyzję o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych. W chwili obecnej w Niemczech znajduje się jedno z największych skupisk Polaków. W całym kraju żyje około 2 miliony osób z Polski, z czego pracuje tam na stałe około 350 tysięcy. Polacy są niezwykle istotną grupą zawodową dla całej niemieckiej gospodarki. Gdyby ich zabrakło, mogłaby mieć poważne problemy. 

Jednocześnie coraz częściej obserwuje się zjawisko polegające na tym, że coraz więcej ludzi (nie tylko Polaków) żyje na kredyt. Jak pokazują dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w Unii Europejskiej zadłużonych jest aż 9,5% gospodarstw domowych. Polacy i Niemcy w każdym miesiącu na spłatę swoich zobowiązań finansowych przeznaczają jedną czwartą swoich pensji. 
 

Jak wierzyciele z Niemiec dochodzą spłaty zobowiązania wobec Polaków, którzy wrócili do kraju?

W chwili obecnej regulacje prawa europejskiego pozwalają wierzycielom na dochodzenie przymusowej spłaty należności od obywateli państw Unii Europejskiej, którzy przebywają w danym momencie w innym kraju niż ten, w którym zaciągnęli długi. Wierzyciel posiada prawo do uzyskania tytułu egzekucyjnego, a potem może dochodzić zapłaty we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jak wskazują polskie przepisy, orzeczenie posiadające tytuł egzekucyjny musi zostać wykonane w naszym kraju w trybie natychmiastowym. Nie jest konieczne nadawanie przez polski sąd klauzuli wykonalności. 

Musisz przeczytać: 
Restrukturyzacja zadłużenia

Jeśli wrócimy do Polski z Niemiec bez spłacenia swoich długów, musimy liczyć się z tym, że wierzyciel prędzej czy później doprowadzi do ściągnięcia wszystkich należności. We wszystkich bankach działających w Unii Europejskiej może on otrzymać Europejski Nakaz Zabezpieczenia na rachunku bankowym. Takie uprawnienia wynikają z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej nr 665/2014 z dnia 15 maja 2014 roku. Ważna informacja dla polskich dłużników jest taka, że na terenie naszego kraju nie mogą działać niemieccy komornicy.
 

Przedawnienie długu w Niemczech - po jakim czasie?

W życiu każdego człowieka często dochodzi do wielu nieprzewidzianych i trudnych okoliczności takich jak wypadek czy nagła choroba. Ich pojawienie się może spowodować duże problemy finansowe. Osoby, które są z dala od rodziny w Niemczech, są w jeszcze gorszej sytuacji. Właśnie dlatego tak wielu imigrantów z Polski decyduje się w Niemczech na zaciągnięcie rozmaitych zobowiązań finansowych: kredytów i pożyczek krótkoterminowych, tzw. chwilówek. Spłata długów niestety nie jest prosta. Właśnie dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: po jakim czasie ma miejsce przedawnienie długu w Niemczech?

Przedawnienie długu w Niemczech jest oczywiście możliwe. Dokładne wytyczne dotyczące instytucji przedawnienia określa w Niemczech kodeks cywilny, który obowiązuje w tym kraju począwszy od 1900 roku. Podstawowy okres przedawnienia roszczeń za zapłatę wynosi trzy lata. Odsetki przedawniają się zawsze w terminie trzech lat bez względu na należność główną. Jednocześnie odsetki mogą przedawnić się najpóźniej wraz z należnością główną - nie ma tutaj znaczenia, czy roszczenie wierzyciela zostało usankcjonowane przez sąd czy wręcz przeciwnie. 

Termin przedawnienia liczy się od końca roku, w którym stało się ono wymagane. Trzeba mieć także świadomość tego, że polskie oraz niemieckie przepisy prawa cywilnego dość dokładnie określają możliwość wpłynięcia na zawieszenie, przerwanie lub nawet przedłużenie terminu przedawnienia konkretnego roszczenia finansowego. Roszczenia, które zasądzono za pomocą prawomocnego wyroku sądu przedawniają się w terminie trzydziestu lat od daty, w którym uprawomocniło się orzeczenie. Jednocześnie termin przedawnienia może być zawieszony w określonych okolicznościach, na przykład podczas prowadzenia negocjacji pomiędzy stronami lub na czas prowadzenia postępowania sądowego lub postępowania egzekucyjnego. 
 

Jak spłacić długi w Niemczech?

Problemy finansowe mogą tak naprawdę spotkać każdego z nas. W obliczu takich kłopotów zawsze należy pamiętać o tym, aby nie unikać odpowiedzialności i szukać sposobu na polubowne załatwienie sprawy z wierzycielem. Im dłużej będziemy czekać z podjęciem jakichkolwiek działań, tym nasze długi z każdym dniem będą coraz bardziej rosły. Sporo firm pożyczkowych oraz banków decyduje się na złagodzenie restrykcji oraz ustalenie dogodnego harmonogramu spłat dla tych dłużników, którzy chcą współpracować. Ucieczka z Niemiec do Polski niewiele pomoże, ponieważ niemieccy wierzyciele bez żadnego problemu mogą uzyskać tytuł wykonawczy oraz ściągnąć należności na podstawie  Europejskiego Nakazu Zabezpieczenia na rachunku bankowym.

Musisz przeczytać: 
Jak wyjść z długów po zaciągnięciu chwilówek?