Jakiego konta nie zablokuje komornik?

Jakiego konta nie zablokuje komornik? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób mających rozmaite zadłużenia. Liczba dłużników w naszym kraju nieustannie rośnie, dlatego zainteresowanie kontami bezpiecznymi od komornika jest ogromne. W dzisiejszym artykule postaramy się udzielić obszernej odpowiedzi na pytanie jakiego konta nie zablokuje komornika. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i uwolnij się od komornika raz na zawsze.

Spis treści:

  1. Jakiego konta nie zablokuje komornik?
  2. Jakiego konta nie zajmie komornik - ranking kont
  3. Komornik a konto bankowe - czy jest konto, na które nie wejdzie komornik?
  4. System Ognivo - narzędzie do zajmowania kont przez komorników
  5. Które banki należą do systemu Ognivo?
  6. Jak komornik zajmie konto bankowe?
  7. Na jak długo bank blokuje konto dłużnika?
  8. Konta, których nie zajmie komornik [DOKŁADNA LISTA]
  9. W jakim banku komornik nie zajmie konta - podsumowanie


jakiego konta nie zablokuje komornik

Jakiego konta nie zablokuje komornik? 

Osoby, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji materialnej z powodu choroby lub utraty miejsca pracy, szukają możliwości na zabezpieczenie swoich środków zgromadzonych na rachunku bankowym. W momencie, gdy sprawa zadłużenia jest przejmowana przez komornika, jedną z pierwszych czynności, które on podejmuje w celu odzyskania długu, jest zajęcie konta bankowego. Aktualnie obowiązujące przepisy polskiego prawa wskazują, że komornicy są uprawnieni wyłącznie do zajęcia części dochodu. Praktyka pokazuje jednak, że komornik zajmuje całą kwotę wynagrodzenia uzyskiwaną przez dłużnika. Pytanie "jakiego konta nie może zająć komornik?" jest niezwykle popularne wśród polskich internautów. W wyszukiwarce Google liczba zapytań na ten temat wynosi już 453 tysiące i nieustannie wzrasta. Jeżeli Wy także szukacie odpowiedzi na ten temat, koniecznie przeczytajcie niniejszy artykuł od deski do deski. 

W dzisiejszych czasach jest sporo sposobów na zabezpieczenie swoich pieniędzy na rachunku bankowym przed komornikiem. Okazuje się, że istnieją konta, na które nie wejdzie komornik. W jakim banku komornik nie zajmie konta? Takie konta są dostępne w ofercie wybranych instytucji bankowych. Korzystając z konta bezpiecznego od komornika mamy gwarancję, że nasze środki nie zostaną zajęte przez niepowołane osoby. 
 

Jakiego konta nie zajmie komornik - ranking kont

millennium bank
Nazwa konta Konto 360           
Konto bez komornika TAK
Bonus za otwarcie do 200 zł
Opłata za konto 0 zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł
konto bez komornika - millennium bank
*Po założeniu konta, zamów kartę prepaid - Millennium Mastercard i ciesz się kontem bez komornika.

 

Komornik a konto bankowe - czy jest konto, na które nie wejdzie komornik? 

Polskie prawo mówi, że komornicy posiadają prawo do zajęcia części dochodów dłużnika pod uzyskaniu prawomocnego wyroku. Na koncie zawsze musi jedak pozostawać tzw. kwota wolna od zajęcia. Wysokość kwoty wolnej od zajęcia wynosi 3/4 minimalnego wynagrodzenia. W chwili obecnej wynagrodzenie minimalne wynosi 2600 złotych brutto, zatem komornicy są zobowiązani do zajęcia na koncie dłużnika kwoty w wysokości 1950 złotych. 

Wszystkie wspomniane środki, czyli 1950 złotych, mogą być zajęte przez komornika. Niestety, wielu komorników lekceważy obowiązujące prawo i pomija to zarządzenie, zajmując sto procent wynagrodzenia dłużnika. Brak środków do życia powoduje z kolei, że sytuacja materialna dłużnika ulega znacznemu pogorszeniu. Dłużnicy, wobec których komornicy postępują w ten sposób, mają prawo do złożenia zażalenia na działania przeprowadzone przez komornika do właściwego Sądu Rejonowego. Jest to jedyny sposób na odzyskanie pieniędzy zajętych przez komornika. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cała procedura wnioskowania o odzyskanie środków zajętych w ramach egzekucji komorniczej może być niezwykle długa, dlatego lepiej jest zabezpieczyć się na okoliczność zajęcia konta przez komornika. Takim sposobem jest oczywiście przeniesienie swojego rachunku na konto, na które nie wejdzie komornik. 

 

System Ognivo - narzędzie do zajmowania kont przez komorników 

Komornicy w Polsce bardzo łatwo mogą zajmować rachunki bankowe, ponieważ mają do swojej dyspozycji innowacyjny system bankowy Ognivo. Czym konkretnie jest Ognivo? Jest to system informacyjny, który gromadzi szczegółowe dane dotyczące aktualnej sytuacji finansowej klientów polskich banków. Dostęp do tego systemu mają nie tylko komornicy, ale także inne upoważnione instytucje i jednostki - chodzi tutaj o banki komercyjne, banki spółdzielcze, służby celne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Pocztę Polską. Dzięki systemowi Ognivo namierzenie konta osoby zadłużonej zajmuje komornikowi tylko kilka chwil. |

Wystarczy, że komornik wpisze podstawowe dane osobowe dłużnika zalegającego ze swoimi płatnościami, a system samodzielnie zweryfikuje, w których instytucjach bankowych posiada on rachunki. Gdy dane dłużnika zostaną w systemie zidentyfikowane, system natychmiast przesyła ogólną informację odnośnie rachunku użytkownika do komornika. W informacji od systemu Ognivo nie ma danych na temat aktualnego salda na rachunku bankowym osoby zadłużonej. 

Gdy instytucja bankowa otrzyma zgłoszenie od komornika, jest zobowiązana do dokonania blokady środków w takiej wysokości, jakiej zażyczy sobie komornik. Oznacza to, że bank w ogóle nie zwraca uwagi na obowiązującą kwotę wolną od zajęcia, a jej pozostawienie pozostaje wyłącznie w gestii komornika. Oprócz tego, bank nie poinformuje dłużnika o przeprowadzeniu zajęcia rachunku, ponieważ nie są do tego zobowiązane. Za poinformowanie dłużnika o blokadzie rachunku jest odpowiedzialny komornik. W rzeczywistości o blokadzie konta dłużnicy dowiadują się dopiero wtedy, gdy chcą zapłacić kartą za zakupy w sklepie lub próbują wypłacić gotówkę z bankomatu. W systemie Ognivo zrzeszona jest zdecydowana większość banków działających w naszym kraju.

 

Które banki należą do systemu Ognivo?

Oto banki zrzeszone w systemie Ognivo:

  • Nest Bank S.A,
  • HSBC Bank Polska S.A,
  • IDEA Bank S.A,
  • Toyota Bank Polska S.A,
  • BNP Paribas S.A Oddział w Polsce,
  • Bank Pocztowy S.A,
  • Bank Handlowy w Warszawie,
  • Volkswagen Bank GmbH Sp. z.o.o. Oddział w Polsce,
  • Getin Noble Bank S.S,
  • Santander Bank Polska S.A,
  • Plus Bank S.A,
  • Bank Gospodarstwa Krajowego,
  • PKO Bank Polski S.A,
  • SGB-BANK S.A,
  • ING Bank Śląski S.A,
  • Danske Bank A/S S.A Oddział w Polsce,
  • Bank Pekao S.A,
  • Alior Bank S.A,
  • Bank Millennium S.A,
  • Euro Bank S.A,
  • Deutsche Bank Polska S.A,
  • DNB Bank Polska,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A,
  • Bank Ochrony Środowiska S.A,
  • AS Inbank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce,
  • mBank S.A,
  • Santander S.A.

 

Jak komornik zajmie konto bankowe? 

Zajęcie konta bankowego przez komornika w ramach systemu Ognivo jest bardzo krótką, automatyczną procedurą. Pierwszy krok to wysłanie przez komornika zapytania do systemu Ognivo. Następnie, dochodzi do wymiany informacji między bankiem a komornikiem. Jest ona bardzo szybka i prosta. Osoba posiadająca uprawnienia może bardzo szybko namierzyć rachunek bankowy, a następnie zająć określoną kwotę pieniędzy. Komornik ma szereg wygodnych narzędzi pozwalających na sprawdzenie wszystkich podmiotów finansowych zrzeszonych w systemie Ognivo. 

getin bank
Nazwa konta Proste Zasady           
Konto bez komornika TAK
Bonus za otwarcie do 800 zł
Opłata za konto 0 zł
Opłata za kartę 0 zł 
Opłata za bankomaty 0 zł
konto bez komornika - getin

 

Na jak długo bank blokuje konto dłużnika?

Obowiązkiem banku jest zablokowanie konta dłużnika dopiero wtedy, gdy otrzyma polecenie od uprawnionego komornika prowadzącego określone postępowanie egzekucyjne. Bank jest także uprawniony do odblokowania konta, jednak także wyłącznie za zgodą komornika. Zablokowana kwota jest wysyłana na rachunek komornika w ciągu siedmiu dni. Wysokość zajętej przez komornika kwoty można zobaczyć w systemie bankowości elektronicznej w zakładce "blokady". 

W dostępnym saldzie powinna być widoczna kwota wolna od zajęcia. Kwota wolna od zajęcia uzależniona jest od wysokości pensji minimalnej. Blokada komornicza będzie obowiązywała na koncie do tego momentu, aż dłużnik nie ureguluje wszystkich swoich zobowiązań finansowych. Warto pamiętać także o tym, że komornik będzie pobierał nie tylko zadłużenia, ale również odsetki i rozmaite opłaty dodatkowe za prowadzenie sprawy. 

 

Konta, których nie zajmie komornik [DOKŁADNA LISTA]

Komornicy mają utrudniony dostęp do rachunków, które zostały założone w instytucjach bankowych nienależących do systemu Ognivo. Oto dokładna lista banków oferujących konto, na które nie wejdzie komornik: 
 

  • Credit Agricole, 
  • Revolut,
  • SMART Bank, 
  • Bank Przemysłowo-Handlowy (BPH), 
  • Powszechne Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK).

Korzystanie z wyżej wymienionych rachunków bankowych nie daje nam jednak stuprocentowej gwarancji, że nasze środki będą w pełni wolne od zajęcia komorniczego. Komornicy mają inne możliwości na namierzenie konta dłużnika. Mogą na przykład w sposób bezpośredni skontaktować się z konkretną placówką danej instytucji bankowej z pytaniem, czy dłużnik posiada tam konto. Prawdopodobieństwo pojawienia się takiej sytuacji jest jednak bardzo małe, ponieważ komornicy rzadko kiedy podejmują tego rodzaju działania. Duża ilość spraw komorniczych powoduje, że komornicy nie mają możliwości na zweryfikowanie, czy dłużnik ma konto w konkretnej placówce banku

 

W jakim banku komornik nie zajmie konta - podsumowanie 

Założenie konta bezpiecznego od komornika to jedyny sposób na zabezpieczenie pieniędzy przed zajęciem komorniczym. Trzeba oczywiście mieć świadomość tego, że założenie tego rachunku nie spowoduje, że spłata zobowiązania nas ominie. Komornik prędzej czy później do nas dotrze, a odsetki do spłaty będą jeszcze wyższe. Zachęcamy do tego, aby próbować dojść z komornikiem do porozumienia. 

 

Najpopularniejsze