Praca za granicą a polski komornik?
30 września 2020
Czy mając komornika, można pracować za granicą? Jak uwolnić swoje pieniądze z pracy za granicą przed egzekucją komorniczą? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz w niniejszej publikacji. Zapraszamy do lektury!
Praca za granicą a polski komornik
Podstawowa rzecz, o której koniecznie powinni pamiętać wszyscy komornicy: polskie prawo zabrania prowadzenia egzekucji komorniczych przez kilku komorników odnośnie tej samej rzeczy. Mówi o tym artykuł 62 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz artykuł 773 Kodeksu postępowania cywilnego.
W omawianych przepisach chodzi o to, że całkowicie nielegalne jest, gdy kilka różnych organów egzekucyjnych zajmuje się w tym samym czasie prowadzeniem egzekucji na tym samym składniku majątku dłużnika. W praktyce oznacza to, że tylko jeden komornik w danym momencie może zajmować nasze wynagrodzenie bądź świadczenie uzyskiwane z MOPS-u. Jeżeli ma miejsce tzw. zbieg egzekucji, gdy do dłużnika zgłasza się kilku różnych komorników, to w tym momencie pierwszeństwo egzekwowania należności posiada ten komornik, który jako pierwszy zgłosił się do zadłużonej osoby.
Z kolei, gdy występują jakieś problemy z wytypowaniem komornika, który jako pierwszy zgłosił się do dłużnika, wtedy pod uwagę powinny być brane kwoty zajęć komorniczych - wówczas pierwszeństwo objęcia sprawy należy do tego komornika, który chce wyegzekwować wyższą kwotę.
Czy komornik może zająć konto za granicą?
Warto wiedzieć, że polskie organy egzekucyjne nie mają prawa do zajmowania zagranicznych rachunków bankowych. Artykuł 1140 polskiego Kodeksu postępowania cywilnego mówi o tym, że sprawy egzekucyjne mogą być wszczynane wyłącznie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Oznacza to, że jeśli ktoś prowadzi konto w zagranicznym banku np. w Niemczech, komornik nie będzie miał prawa do zajęcia jego rachunku. Polscy komornicy nie mają jakichkolwiek prawnych kompetencji pozwalających na prowadzenie egzekucji wobec dłużników poza granicami naszego kraju. Zajęcie rachunku bankowego prowadzonego w innym kraju jest niemożliwe, ponieważ zostałoby to uznane za podważenie suwerenności innego państwa.
Musisz przeczytać: Czy komornik może zająć konto zagraniczne?
Nie trzeba się obawiać: polski komornik może prowadzić egzekucje wyłącznie na terenie Polski, dlatego egzekucja komornicza osób posiadających konto za granicą nigdy nie dosięgnie.
Co, jeśli wynagrodzenie z pracy za granicą wpływa na polskie konto bankowe?
Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy wynagrodzenie z pracy za granicą trafia na konto bankowe prowadzone w Polsce oraz komornik już wcześniej kontaktował się z bankiem i zajął wszystkie zgromadzone tam pieniądze. W takim przypadku wszystkie środki uzyskane z pracy za granicą zostaną przekazane na rzecz komornika - oczywiście z odliczeniem należnej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego.
Uwaga! Kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2020 roku wynosi 1920 złotych. Taką kwotę musi zostawić w każdym miesiącu prowadzonej egzekucji komornik na rachunku bankowym dłużnika.
Przeczytaj także: Czy komornik może zająć całą wypłatę?
Zachęcamy do tego, aby zabezpieczyć się przed zajęciem wynagrodzenia za pracę za granicą przed komornikiem. Jak to zrobić? Można umówić się na wypłatę pieniędzy za pracę wprost do ręki pracownika bądź założyć konto bankowe w kraju, w którym pracujemy.
Wyjazd do pracy za granicę - dobry sposób na wyjście z długów
Wyjazd do pracy za granicę jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na wyjściu z długów. Dzięki zastrzykowi gotówki można spłacić pewną część swojego zadłużenia oraz uwolnić się od komorników czy windykatorów. Należy pamiętać o tym, aby pieniądze uzyskiwane za granicą nigdy nie trafiały na zajęty przez komornika rachunek bankowy prowadzony w polskim banku. Zdecydowanie najlepszą opcją jest otrzymywanie wynagrodzenia "do ręki" bądź założenie nowego konta bankowego w kraju, w którym aktualnie pracujemy. W ten sposób uzyskamy stuprocentową gwarancję, że wszystkie nasze środki będą w pełni wolne od egzekucji komorniczej.
Musisz przeczytać: Jak spłacić długi w Niemczech?