Rachunek Bankowy - Definicja, Rodzaje, Przykłady, Jaki bank?
09 sierpnia 2016
Każdy z nas słyszał takie określenia jak konto bankowe, rachunek osobisty czy nawet skrót ROR. Tym którzy nadal nie mogą się połapać we wszystkich skrótach i definicjach, przygotowaliśmy krótki poradnik na temat Rachunku Bankowego - jego definicja, rodzaje, przykłady. Zapraszamy
Rachunek Bankowy - Definicja
Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy - w skrócie ROR to nic innego jak nasz osobisty rachunek bankowy w danym banku, zwany także kontem bankowym/osobistym. Jest to zapis wszystkich środków finansowych, które posiadamy. Po podpisaniu umowy na otwarcie konta, bank zobowiązuje się do stworzenia dla nas osobistego miejsca, w którym będziemy mogli przechowywać nasze środki pieniężne, swobodnie je wpłacać i wypłacać. Każdy bank prowadzi nasz rejestr wpływów i wydatków, które łatwo możemy później sprawdzić i zweryfikować. W dużym skrócie - taka idea przyświęca rachunkowi osobistemu.
Rachunek Bankowy - Rodzaje
Każdy rachunek bankowy jest inny, i warto to wiedzieć gdy już zdecydujemy się na jego otwarcie. Banki co rusz prześcigają się w nowych ofertach. Warto zapoznać się z każdym rodzajem rachunku, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy z doradcą w banku. Klient indywidualny, czyli osoba fizyczna, w odróżeniu od firmy może otworzyć następujące rodzaje rachunków:
Konto osobiste - to nic innego jak popularny ROR. Rodzaj konta na którym wykonuje się bieżace operacje, tj. wpłata i wypłata środków, przelewy, opłaty za rachunki, płatności w sklepach. Na to konto wpływać będzie także nasza pensja czy też kieszonkowe. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są przeważnie nieoprocentowane (lub oprocentowane bardzo nisko) lecz wzamian za to możemy wykonywać np. darmowe przelewy przez internet, wypłaty z bankomatów czy korzystać z karty itp. Przykładem takiego rodzaju konta jest mBank ekonto
Konto młodzieżowe - jeden z rodzajów rachunku osobistego, skierowany do osób pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. Aby otworzyć taki rachunek, konieczna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, ponieważ osoba nieletnia ma ograniczone czynności prawne. Po otwarciu rachunku może jednak korzystać z niego tak jak osoba dorosła, poza zaciąganiem kredytów i inwestowaniem. Przykładem takiego konta może być PKO Konto Pierwsze
Konto oszczędnościowe - podstawową różnica w tym koncie jest to, że oprocentowanie środków na koncie w porównaniu do zwykłego ROR jest dużo wyższe. To właśnie na koncie oszczędnościowym odkładamy nasze nadwyżki finansowe jak również oszczędności. W większości banków tylko jeden przelew online w miesiącu jest darmowy, reszta może kosztować kilka złotych. Dostęp do środków jest nieograniczony, i możemy je wypłacić w każdym momencie.
Konto walutowe - jak sama nazwa wskazuje, jest to konto na którym posiadamy środki pieniężne w innych walutach niż polski złoty. Zasada działania jest bardzo podobna do zwykłego konta osobistego, jednak podczas przelewania środków pomiędzy kontem walutowym a tym prowadzonym w złotówkach wiązać się będzie z tzw. przewalutowaniem, czyli przeliczeniem kwoty w złotówkach np. na dolary (i odwrotnie).
Konto lokaty terminowej - jest to konto otwierane z góry na określony czas, podczas zakładania lokaty bankowej. Pieniądze wpłacone do banku trafiają na nowo utworzone konto, a po okresie który zapisany jest w umowie, wracają do klienta z doliczonymi odsetkami.
Rachunek Bankowy - Jaki Bank?
Rachunek w jakim banku byśmy polecali? Oczywiście w takim, który jest dla nas najodpowiedniejszy. Zwracajmy uwagę na koszty jakie będziemy ponosić podczas korzystania z rachunku, czy prowadzenie karty jest darmowe, wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą, ile kosztują przelewy pomiędzy rachunkami itd. Na pewno idąc z taką wiedzą na rozmowę do banku w celu założenia konta, pójdzie nam ona o wiele łatwiej.
ZOBACZ TAKŻE : KONTO BANKOWE - CZYM JEST I JAKIE WYBRAĆ?