Profi Credit zamyka połowę oddziałów

Profi Credit jeszcze do nie dawna jedna z najbardziej popularnych firm pożyczkowych w Polsce. W przesięgu trzech lat zlikwidowała prawie połowę swoich oddziałów w Polsce, a pracę straciło 400 agentów. Jak to się stało, że jedna z największych firm pożyczkowych zaczęła znikać z rynku finansowego? 
 

Ustawa antylichwiarska 

Profi Credit należy do czeskiej grupy kapitałowej pod kierownictwem miliardera Davida Berana. Problemy tej dużej firmy pożyczkowej zaczęły się od regulacji antylichwiarskiej, która została wprowadzony za rządów PO i PSL. Jednak przepis wprowadzający limit kosztów poza odsetkowych był tym, który najmocniej uderzył w działania firmy pożyczkowej. Choć ideą tego przepisu było zabezpieczenie potencjalnych kredytobiorców przed zbyt wysokimi opłatami związanymi z obsługą pożyczek. Poprzedni ustawodawca chciał większej ochrony osób, które pożyczają pieniądze na"lichwiarski procent" oraz tych osób ulegających rolowaniu pożyczek czyli zaciąganiu nowej pożyczki na pokrycie poprzedniego zobowiązania. 

Bardzo często klienci firm pożyczkowych wpadali w spirale zadłużenia i przez dłuższy czas w żaden sposób nie mogli wyjść z długów. Dla firm obecnych wtedy na rynku pożyczkowym był to złoty interes ponieważ firma pożyczkowa poza faktem spłacenia poprzedniego zobowiązania mogła wymagać od klientów pokrycia prowizji oraz odsetek kolejnej pożyczki. 

Przeczytaj rownież: Jak radzić sobie ze spłatą zobowiązań

Ustawa antylichwiarska weszła w życie w marcu 2016 roku, wówczas na rynek pożyczkowy padł cień strachu oraz pesymistycznych prognoz. Jednak zaraz po wejściu ustawy w życie były to nazbyt przesadzone obawy. 
 

Problemy Profi Credit po 3 latach od wejścia ustawy

Problemy Profi Credit rozpoczęły się dopiero po 3 latach od wejścia ustawy w życie, a stało się to dlatego, iż firma pożyczkowa ma bardzo unikalny system kredytowania- propozycje umów długoterminowych nawet na 5 lat. Obecne problem proficredit wiążą się z tym, iż firma zawarła bardzo dużo pożyczek z 3-4 letnim terminem spłaty przed wprowadzaniem ustawy antylichwiarskiej - marzec 2016. 

Przed wejściem w życie ustawy firmy pożyczkowe oferowały produkty z niższą marżą, jednak z wyższymi odsetkami. Niestety zobowiązania klientów, które były zaciągane po wejściu w życie ustawy nie były wstanie wygenerować, aż takich wysokich zysków jak do tej pory. Dlatego też zyski Profi Credit  mogły spaść nawet o 100 mln netto.
 

Brak rozwoju przez ustawę

Spadek sprzedaży szybkich pożyczek jest równoznaczny ze spadkiem zysków. W tym roku firma zarobi zaledwie 30 mln zł w porównaniu do 45 mln w 2018 roku, czyli zyski firmy z roku na rok maleją. Jednak nie zależnie od spadających przychodów koszty działalności firmy pożyczkowej nie maleją- stąd likwidacja prawie połowy biur Profi Credit w kraju. 


Sprawdź również: opinie pożyczki proficredit

Najpopularniejsze